OKUMAK

Kitap okumayı çok seven biri olarak bir süredir bu alışkanlığıma ara vermiştim. Sanırım dizi-film izlemek kitap okumaktan daha pratik gelmişti. Tekrar aldığım bir kararla tekrar rutimin arasına sokmaya çalışacağım.

Okumanın her türlüsü güzel. Alışkanlık haline getirip severek okumak istiyorsak illa klasikleri ya da tarih kitapları okuyacağız diye bir şey yok tabi ki. Kitap okuma alışkanlığı değil ‘okuma’ alışkanlığımızın olması lazım. Eminim çoğu kişi bu yazının sonuna ulaşamadan bırakacak okumayı. Görsel her zaman daha kolaydır. Ama bize artı katacak olan okumaktır.

En başta okumak kelime dağarcığımızı geliştirerek ve sosyal hayatımızda daha etkili ve akıcı konuşmamızı sağlar. Kelimelerin kullanım şekillerini ve yazılışlarını öğrenirsek daha az yazım ve anlatım hatası yapmamızı sağlar. Okuduğunuz şeyi kendi zihniniz aracılığıyla canlandırıp görselleştireceğiniz için hayal gücümüzün kuvvetlenmesini sağlar. Ve ne olursa olsun okuduğumuz şeyden mutlaka bir şeyler öğreniriz ve hiçbir bilgi almadığımızı düşündüğümüz kitap ya da yazı türlerinden bile genel kültüre dair bir çok bilgiyi almış oluruz.

Sınavlara hazırlanan öğrenciler, özellikle da üniversite için sınava hazırlanan öğrenciler TYT için sınırlı süre ve uzun sorulara sahip oluyorlar. Soruları ne kadar hızlı okuyup hızlı algılarlarsa o kadar öne geçmiş, süre arttırmış olurlar. Bu hızlı okuma ve okuduğunu anlama anlamında yapılacak en en önemli pratik kesinlikle okuma alışkanlığıdır.

Bu yazıyı sonuna kadar okuduysan hadi kalk ve yarım bıraktığın kitabı ya da okumadığın bir kitabı al ve hatta bir de kahve koy kendine ve okumaya başla..

Emin ol iyi gelecek.

“OKUMAK” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s